כיצד להתכונן לבחינה הפסיכומטרית?

איך מתכוננים הכי טוב לקראת מבחן פסיכומטרי?

 

חלק  מעדיפים ללמוד בקורס, חלק מעדיפים לבד, חלק מאמינים שתרגול פסיכומטרי רב יביא ואתם לציון המיוחל וחלק חושבים שצריך להסתמך בעיקר על שיטות וטריקים ולא צריך לתרגל יותר מידי. בשורות הבאות ננסה לענות על חלק מהשאלות הללו ולהאיר מעט את עיניכם:

מתוך אתר המרכז הארצי לבחינות והערכה:

 

"ההכנה הטובה ביותר מבוססת על תרגול יסודי בנושאים המופיעים בבחינה - בדומה ללימודים בבית הספר - ולא על לימוד "טריקים". כותבי הבחינה יודעים על שיטות אלה ומביאים אותן בחשבון בעת כתיבת השאלות."


כדי להתכונן לקראת מבחן פסיכומטרי בדרך הטובה ביותר פשוט צריך להקשיב להנחיות של המרכז הארצי לבחינות והערכה - הגוף שכותב את הבחינה הפסיכומטרית ומעביר אותה. המרכז הארצי לבחינות והערכה מציין במפורש כי כל השיטות והטריקים אשר מכוני פסיכומטרי מלמדים במסגרת קורסי פסיכומטרי פשוט כבר לא יעילים. נכון שבעבר, לפני הרבה שנים, השיטות האלה באמת עבדו. אבל מאז, המרכז הארצי לבחינות והערכה כבר הבין את הקטע - הם מכירים את השיטות האלו לא פחות טוב מאשר מכוני פסיכומטרי, וכותבים שאלות שהשיטות כבר לא עובדות בהן!

 

לכן, הדרך הנכונה ביותר ללמוד לקראת מבחן פסיכומטרי היא לבנות בסיס של הבנה של החומר ולא להסתמך רק על שיטות. זה נכון שיש מספר שיטות פסיכומטריות שיכולות לעזור לכם לפתור תרגילים מסוימים, אבל אסור שהשיטות הללו תחלפנה את ההבנה שלכם. מי שמסתמך רק על שיטות ימצא את עצמו בבחינה יושב מול שאלה שהיא קצת "ליד" השיטה ולא בדיוק, ולא ידע מה לעשות...

 

אז איך עדיף ללמוד לפסיכומטרי - בקורס או לבד?

 

שוב, נתחיל בהמלצה של המרכז הארצי לבחינות והערכה:

 

"המסגרת המתאימה להכנה היא עניין של סגנון אישי: יש הזקוקים למסגרת נוקשה ויש המעדיפים לימוד עצמי. מכל מקום, לפני שתבחרו במסגרת הכנה כלשהי, רצוי שתבדקו היטב אם היא מספקת לכם תרגול יסודי. אל תסתמכו על שמועות לא מבוססות בדבר שיפורים עצומים שהשיגו תלמידי קורס כלשהו בציוניהם וגם לא על נוסחאות קסם – אין כאלה!"


כן - אין תשובה חד משמעית האם עדיף ללמוד לקראת מבחן פסיכומטרי בעזרת קורס פסיכומטרי או בלימוד עצמי, זה באמת עניין אישי. בכל מקרה, יש משהו שאתם כן יכולים לעשות בין אם אתם מתכוונים ללמוד לבד או בקורס - לרענן את היסודות המתמטיים שלכם מהתיכון.

 

החומר שלומדים בכל קורס פסיכומטרי ממוצע אינו מתחיל מאפס. זאת אומרת, שמצפים מכם להגיע כבר עם ידע מסוים בכל הנוגע לבסיס באלגברה ובגיאומטריה. נכון שבכל קורס עושים חזרה קצרה על היסודות, אבל זה בדיוק מה שזה - חזרה קצרה מאוד! בסך הכל כמה שעות שבהן אתם אמורים לעשות חזרה על שנתיים לימודים בתיכון, וזה לא באמת מספיק. מה שמומלץ לכל אחד מכם זה לקחת ספר של רענון יסודות לפסיכומטרי ולהתחיל לתרגל לפני שמתחיל הקורס. כשתגיעו לקורס עצמו ותתחילו עם תרגול פסיכומטרי חשוב שכל הבסיס המתמטי כבר ישב לכם טוב טוב בראש. בלי זה פשוט אי אפשר להצליח.

בקיצור - מי שרוצה יכול להירשם אל קורס פסיכומטרי ומי שרוצה יכול ללמוד לבד באמצעות ספרי פסיכומטרי - העיקר שתתרגלו המון, ותצליחו.